CMS WEBMAN
Czym jest Webman
Ogólne informacje
Rozwój systemu Webman
Wyjaśnienie niektórych pojęć
Konto użytkownika
Kontakt
Pobranie skryptu
Historia zmian
Dodatkowe narzędzia
Forum
WSPARCIESzukasz hostingu?
Tutaj: Tani, szybki i niezawodny hosting!


NEWSLETTER
Jeśli chcesz być informowany o nowościach związanych z systemem Webman - zapisz się na darmowy Newsletter.
BIEŻĄCA WERSJA
RWD: 7.0.8
(20.10.2021)

Klasyczna: 5.9.3
(30.11.2015)
TESTY
Wersja do testów

- klasyczna:
demo5.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

- RWD:
demo6.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

Polecamy


Encyklopedia strony

Hasło: Token


Znaczenie hasła:

Token - generator kodów jednorazowych – urządzenie elektroniczne służące do uwierzytelniania transakcji internetowych, najczęściej bankowych. Jego działanie polega na generowaniu ciągów cyfr za pomocą funkcji jednokierunkowej wykorzystującej dwa parametry - jeden stały dla konkretnego egzemplarza urządzenia, drugi zmienny - wprowadzany za pomocą klawiatury, wczytywany z ekranu monitora, bądź generowany na podstawie czasu. Niektóre modele tokenów są zabezpieczone przed użyciem za pomocą systemu haseł.

Ze względu na stosunkowo wysoką cenę tokena pojawia się tendencja do zastępowania go kartą kodów jednorazowych lub hasłami SMS.

Termin token (ang.) dosłownie znaczy symbol, znacznik, bywa też tłumaczony jako żeton.

Oprócz generatora kodów jednorazowych słowo token ma kilka innych znaczeń. Przyjmuje się, że zanim wynalezione zostało liczenie, poprzedzało je prymitywne odwzorowywanie danych obiektów na kamyki trzymane w jakimś zasobniku (czyli: człowiek prymitywny nie wiedział, że ma 21 kóz, ale wiedział, że ma tyle kóz, ile kamyków w dzbanie na półce). Te kamyki zwane są właśnie tokenami (znacznikami).

Ponadto we wczesnej fazie rozwoju komputerów domowych słowem token określano wieloliterowy (zrozumiały dla człowieka) zapis instrukcji np. języka Basic, w odróżnieniu od postaci binarnej, która zapisywana była na jednym bajcie.


(źródło: wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy)

(dodano: 10-10-2007, odsłon: 7798)
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij