CMS WEBMAN
Czym jest Webman
Ogólne informacje
Rozwój systemu Webman
Wyjaśnienie niektórych pojęć
Konto użytkownika
Kontakt
Pobranie skryptu
Historia zmian
Dodatkowe narzędzia
Forum
WSPARCIE



Szukasz hostingu?
Tutaj: Tani, szybki i niezawodny hosting!


NEWSLETTER
Jeśli chcesz być informowany o nowościach związanych z systemem Webman - zapisz się na darmowy Newsletter.
BIEŻĄCA WERSJA
RWD: 7.0.8
(20.10.2021)

Klasyczna: 5.9.3
(30.11.2015)
TESTY
Wersja do testów

- klasyczna:
demo5.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

- RWD:
demo6.webman.pl/admin.php
Login: demo
Hasło: demo

Polecamy


Statystyki

Statystyki to moduł, który potrafi monitorować ruch na stronie macierzystej oraz na innych stronach nie związanych ze stroną opartą na systemie WebMan.

Panel administratora - aktywacja zbierania statystyk

Zarówno dla strony macierzystej jak i innych należy aktywować statystykę żeby można było monitorować daną stronę.
Należy zdefiniować w panelu administracyjnym, moduł statystyki, nową stronę wpisując tu nazwę własną strony oraz jej adres internetowy.


Jeśli chcemy monitorować tylko bieżącą stronę należy po wybraniu opcji preferencje wskazać bieżącą stronę.


Teraz trzeba dodać w systemie nowy blok, który będzie zbierał dane dla modułu statystyki. Przechodzimy więc do modułu bloki a tu wybieramy dodaj nowy blok, gdzie jako pozycje wskazujemy stopka strony, lokalizacja pliku: zbieraniestatystyk, pozostałe pola pozostawiamy bez zmian i dodajemy.

Zakres czasu unikalnego użytkownika

System statystyk zbiera dane na temat wejść użytkowników na stronę. Jeśli z danego komputera (adresu IP) są wejścia na stronę to gdy przedział czasowy pomiędzy wejściami jest krótki to wówczas takie wejścia traktowane są jako pojedyncza wizyta (odsłony są zliczane każda z osobna). Jeśli natomiast odstęp czasowy jest dłuższy to wówczas system policzy to jako następną wizytę. I teraz minimalny odstęp czasu jaki ma wystąpić do zaliczenia kolejnej wizyty został tu zdefiniowany jako "Zakres czasu unikalnego użytkownika".

Maksymalny czas przetwarzania danych

Gdy statystyki są zbierane nie poprzez wewnętrzny plik bloku zbieraniestatystyk a poprzez kod html wstawiany na stronę (lub bloku) to wówczas przy zwykłej odsłonie system tylko zapisuje te dane a nie są one policzone i przetworzone do jakiejś zrozumiałej postaci. Gdy statystyki są zbierane przez plik bloku to są przetwarzane na bieżąco przy każdej odsłonie. Taki sposób przetwarzania danych został wybrany ze względów technicznych.
Żeby teraz przetworzyć zebrane przez system dane należy uruchomić stronę statystyk (przejrzeć ją po prostu przeglądarką lub uruchamiać okresowo przez jakiś zewnętrzny skrypt). Czasem zebranych danych jest tak wiele, że skrypt nie zdąży przetworzyć wszystkich danych w ograniczonym czasie jaki daje serwer, zwykle jest to 30 sekund ale różnie to bywa. Maksymalny czas przetwarzania danych został zdefiniowany właśnie po to żeby zakończyć przetwarzanie danych przed wymuszonym zamknięciem skryptu przez serwer - czyli ten czas powinien być odrobinę mniejszy od tego zdefiniowanego w serwerze. Gdy dane nie zostaną przetworzone w jednym przebiegu wówczas należy stronę ze statystykami odświeżyć aż do czasu gdy u dołu statystyk zniknie informacja o danych nie przetworzonych (takie info pojawia się gdy system nie wyrobi się z przetworzeniem wszystkich danych od razu).

W przypadku gdy chcemy zbierać statystyki na zewnętrznej stronie to zaraz po zdefiniowaniu nowej strony w module statystyki należy pobrać kod (skopiować kod dostępny po wybraniu pokaż kod) i wkleić go na stronę (główną), która ma być monitorowana.


Jeśli jest to strona oparta na systemie WebMan to najprościej wkleić taki kod do bloku html w lokalizacji stopka strony - tu trzeba pamiętać o konieczności wyłączenia edytora WYSYWIG przy wklejaniu kodu html.
Żeby w formularzach był dostępny kod html edytor WYSYWIG musi być wyłączony (w ustawieniach).

System wymaga wprowadzenia definicji wyszukiwarek jakie mają być rozpoznawane. Należy tu wprowadzić zarówno część adresu, po którym ma być rozpoznana jaki cały adres docelowy.


Przykładowy adres, z którego system pobiera dane:
http://www.google.pl/search?q=poszukiwana+fraza&start=10

Z tego bierzemy:
- znacznik wyszukiwarki google.pl, po tym znaczniku system rozpozna, że jest to wyszukiwarka i że jest to google.pl;
- adres wyszukiwarki http://www.google.pl/search, tu podajemy cały adres bo jest on wykorzystywany do tworzenia odnośnika;
- znacznik frazy q, czyli zmienna do której przypisywana jest szukana fraza (poszukiwana fraza);
- znacznik pozycji frazy start, zmienna wskazująca na pozycję strony w wynikach.
Odjemnik, dzielnik i składnik pozycji frazy służą do przeliczania zmiennej wskazującej frazę na stronę. Numer strony jest wyliczany wg wzoru:

nr strony = (pozycja frazy - odjemnik) / dzielnik + składnik

Dla przeglądarki google.pl pozycja frazy dla strony pierwszej jest równa 0 dla drugiej 10, trzeciej 20, stąd wynika, że odjemnik = 0, dzielnik = 10, składnik = 1.

Konfiguracja podstawowych wyszukiwarek:

google.pl
- znacznik wyszukiwarki: google.pl
- adres wyszukiwarki: http://www.google.pl/search
- znacznik frazy: q
- znacznik pozycji frazy: start
- odjemnik pozycji frazy: 0
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

google.com
- znacznik wyszukiwarki: google.com
- adres wyszukiwarki: http://www.google.com/search
- znacznik frazy: q
- znacznik pozycji frazy: start
- odjemnik pozycji frazy: 0
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

szukaj.onet.pl
- znacznik wyszukiwarki: szukaj.onet.pl
- adres wyszukiwarki: http://szukaj.onet.pl/query.html
- znacznik frazy: qt
- znacznik pozycji frazy: p
- odjemnik pozycji frazy: 0
- dzielnik pozycji frazy: 1
- składnik pozycji frazy: 1

szukaj.wp.pl
- znacznik wyszukiwarki: szukaj.wp.pl
- adres wyszukiwarki: http://szukaj.wp.pl/szukaj.html
- znacznik frazy: szukaj
- znacznik pozycji frazy: offset
- odjemnik pozycji frazy: 0
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

bing.com
- znacznik wyszukiwarki: bing.com
- adres wyszukiwarki: http://www.bing.com/search
- znacznik frazy: q
- znacznik pozycji frazy: first
- odjemnik pozycji frazy: 1
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

altavista.com
- znacznik wyszukiwarki: altavista.com
- adres wyszukiwarki: http://www.altavista.com/web/results
- znacznik frazy: q
- znacznik pozycji frazy: std
- odjemnik pozycji frazy: 0
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

search.yahoo.com
- znacznik wyszukiwarki: search.yahoo.com
- adres wyszukiwarki: http://search.yahoo.com/search
- znacznik frazy: p
- znacznik pozycji frazy: b
- odjemnik pozycji frazy: 1
- dzielnik pozycji frazy: 10
- składnik pozycji frazy: 1

Do funkcji statystyk można dodać dodatkowe wskaźniki statystyczne (dla monitorowanych stron), które będą prezentowane w formie obrazków. W konfiguracji należy wprowadzić adres do zewnętrznego narzędzia, które zwróci obrazek a jako parametr otrzyma adres monitorowanej strony.


Żeby wyszukiwarki internetowe mogły znać treść naszej strony w tym celu tzw. boty przeczesujące cały internet wchodzą na monitorowane witryny. Takie wejścia dla właściciela strony są bez znaczenia dlatego też nalezy je odfiltrować. Boty identyfikują się własnymi znacznikami dzięki temu system może ich nie zliczać. Obecnie najczęstszymi botami są boty wyszukiwarki Google, Yahoo oraz Bing, identyfikować je mozna poprzez znaczniki odpowiednio: Googlebot, Yahoo!, msnbot. W module statystyki można zdefiniować dowolne własne znaczniki botów.


Prezentacja statystyk od strony użytkownika

Strona główna statystyk prezentuje listę stron wraz z bieżącymi wizytami i odsłonami. Są tu też również dodatkowe statusy (jeśli takie zostały zdefiniowane w panelu administratora). Wizyta definiowana jest jako unikalny użytkownik w zadanym w preferencjach modułu czasie.

Po wybraniu szczegółów monitorowanej strony uzyskamy takie dane jak wizyty i odsłony w rozbiciu na dni, wejścia z poszczególnych wyszukiwarek, wyszukiwane słowa w rozbiciu na ilość wejść i ich pozycje, wybierane strony, odsyłacze i ostatnie odsyłające strony.

Dodatkowego wyjaśnienia wymaga w szczególności tabelka z wyszukiwanymi słowami (a raczej frazami).


Prezentowane są tu kolumny (od lewej):
- wyszukiwane frazy (w wyszukiwarce oznaczonej w górnej części tabelki), są to jednocześnie odnośniki prowadzące do wyników wyszukiwania z uwzględnieniem ostatnio zapamiętanego numeru strony;
- numer strony wyników wyszukiwarki dla zadanej frazy, jeśli w preferencjach modułu jest włączona opcja archiwizowania pozycji fraz w wyszukiwarkach to wówczas ten numer jest jednocześnie odnośnikiem do podstrony, w której są prezentowane wyniki z rozbiciem na dni oraz ilości wyszukiwań w danym dniu;
- bieżący trend dla pozycji frazy w wyszukiwarce, może być stały (strzałka pozioma), wzrostowy (strzałka w górę), malejący (strzałka w dół), bieżący trend jest określany jako ostatnia odnotowana zmiana;
- ogólna ilość wyszukiwań dla frazy wraz z rozbiciem procentowym;
- pasek, którego długość odzwierciedla procentowy udział wejść dla zadanej frazy w stosunku do całości prezentowanych wyników.

Przy włączonej opcji archiwizowania pozycji fraz w wyszukiwarkach, po wybraniu numeru strony wyników (lub strzałki wskazującej na trend) otrzymamy monitorowane pozycje frazy w rozbiciu na dni.


Poszczególne kolumny prezentują:
- liczbę porządkową;
- datę zbierania statystyk;
- bieżącą pozycję frazy w wyszukiwarce;
- ilość wyszukiwań zadanej frazy we wskazanym dniu.
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij